Direkt zum Inhalt Direkt zur Hauptnavigation
wyszukiwarka

Hauptnavigation

Zrównoważona Turystyka Wodna w Dolinie Dolnej Dory (Archiv)

Logo Einzigartiges Unteres Odertal

Podsumowanie roku 2019

Luftbild mit INTERREG-Logo
Luftbild mit INTERREG-Logo
Miasto Schwedt/Oder, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Park Narodowy Doliny Dolnej Odry realizują w ramach programu współpracy INTERREG V A projekt: „Zrównoważona Turystyka Wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”. Wspólnym celem partnerów jest udostępnienie społeczeństwu cennego obszaru przyrodniczego przy jednoczesnym zachowaniu zasad zrównoważonego gospodarowania przestrzenią naturalną. Jednym z oczekiwanych efektów jest popularyzacja polsko-niemieckiego regionu. Do najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych należy budowa sieci składającej się z miejsc odpoczynku zlokalizowanych wzdłuż rzeki Odry oraz utworzenie atrakcyjnego kompleksu turystycznego przy Centrum Turystyki Wodnej w Schwedt/Oder wyposażonego, m.in. w plac kempingowy.

Niniejszy projekt tworzony jest już od 2016 r. i stanowi efekt wieloletniej oraz owocnej współpracy trzech partnerów. W marcu 2019 r. projekt został oficjalnie rozpoczęty, natomiast jego zakończenie planuje się na czerwiec 2022 r. W ramach prac przygotowawczych przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowali dla niemieckich partnerów wycieczkę po polskiej stronie Odry. W trakcie objazdu zaprezentowano już istniejące oraz planowane lokalizacje miejsc odpoczynku. Uczestnicy mieli tym samym możliwość przekonania się, jak niezwykle bogata przyrodniczo oraz warta odwiedzenia jest Dolina Dolnej Odry.

Ponadto w dniu 11 września 2019 r. w budynku KOSMONAUT w Schwedt/Oder odbyło się wydarzenie inaugurujące projekt. Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli branży turystycznej, pracowników organizacji zajmujących się ochroną przyrody oraz urzędników. Również zainteresowani projektem mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udział w wydarzeniu i zapoznania się z planowanymi działaniami. Wyzwania i szanse dla zrównoważonego rozwoju regionu Doliny Dolnej Odry przedstawiono i omówiono na wybranych praktycznych przykładach. Na zakończenie poinformowano uczestników o szkoleniach dla przewodników po obszarach naturalnych, które odbędą się w 2020 r.

Co więcej, w 2019 r. kontynuowano proces planowania działań budowlanych oraz aktywowano wspólną dwujęzyczną stronę internetową, która stanowi istotny element działań promocyjnych. Strona ta stanowi bogate źródło informacji o projekcie INTERREG V A, ale też o innych wspólnych przedsięwzięciach partnerów, a dostępna jest pod adresem: http://www.e-uo.eu/. Poza drukowanymi materiałami promocyjnymi, administracje obu parków planują postawienie modułu panoramicznego po niemieckiej oraz panoramy sferycznej po polskiej stronie. Są to innowacyjne techniki prezentacji, które umożliwią wirtualną podróż po Dolinie Odry, a jednocześnie zapewnią nieograniczony dostęp do obszaru projektowego osobom z niepełnosprawnościami.

Po pomyślnym zakończeniu roku 2019, partnerzy w dalszym ciągu pracują nad rozwojem infrastruktury turystycznej poprzez realizację działań inwestycyjnych, ale też w formie warsztatów, które odbędą w 2020 r. Zainteresowanych projektem serdecznie zachęcamy do śledzenia postępów w realizacji za pośrednictwem naszej wspólnej strony internetowej.

Partnerlogos Wassertourismus

zobacz pozostałe